Sokat emlegetjük a mangát, a mangapornót, vitatkozunk a japánok szexuális szokásairól és egyáltalán a szexualitáshoz való hozzáállásukról. Valójában kevesen tudják, milyen tradicionális művészet vezetett a mai formákhoz, hogy hogyan alakult ki és mi is az a hentai.
Maga a hentai szó jelentése perverz. Talán nem is lehet más szóval illetni mindazt, ami a rajzfilmeken beül megtörténhet, hiszen a képzeletnek semmi sem szab gátat.
A hentai kialakulása:
Japánban az Edo korszak óta (1603-tól) a kultúra szerves részeként jelennek meg az erotikus témájú alkotások. Gyakori volt az éjszakai pillangók ábrázolása, érzéki történetek megrajzolása, illetve a nemesség buja életvitelének megörökítése. Már akkor is léteztek erotikus képregények, festmények, fametszetek. A későbbi Tokugava dinasztia uralkodása alatt, miután véget értek a nagy hatalmi harcok Japánban, a monumentális városfejlesztések mellett a bábszínházakban virágkorát élte az erotikus-komédia műfaja. Napjainkban is áthatja a japán társadalmat az „egészséges” erotika. Ráadásul az ország tele van fallikus szimbólumokkal, amikhez a mai napig fohászkodnak a Felkelő Nap országának polgárai gyermekáldásért.
Ám az első klasszikus értelemben vett manga és anime története a múlt század közepén kezdődött. 1947-ben született meg az első manga, az Tezuka Oszamu által elindított Sintakaradzsima (Az új kincses sziget).
Egy évtized múlva, a Toei Filmstúdió bemutatta első egész estés rajzfilmjét, A fehér kígyó meséjét, melynek története egy kínai legendán alapult. Az 1970-es évektől kezdve az anime tovább fejlődik, s innentől kezdve nincs megállás: a műfaji korlátok feloldódnak, a cél már nem gyerekmesék, hanem izgalmas és a kor divatjának megfelelő animált sorozatok készítése. A sci-fi irodalom hatására egyből megjelennek a Mecha típusú történetek, melyben robotok játsszák a főszerepet, s egészen a 90-es évek elejéig igen meghatározó műfajjá vált.
Az „új anime” megszületéséhez nagymértékben hozzájárult Taro Rin Metropolis-a, mely az ember és a gép viszonyát boncolgatja, de érdemes megnézni a kultuszfilmnek számító
1995-ös Ghost in the shell című alkotást is.
Az elmúlt évtizedek során az anime és a manga önálló médiummá vált, mely a rajz és az animáció segítségével próbálja a nézőt elgondolkodtatni, és szórakoztatni. Ki ne emlékezne az Rtl Klubbon vetített Sailor Moon című animéra? Ki gondolná, hogy erősen cenzúrázva jelent meg a képernyőn? A sorozat japán hagyományoknak megfelelően nagy szemű, tompa orrú, keskeny szájú főszereplői Ten'ou Haruka és Kaio Micsiru, Japán leghíresebb és legnépszerűbb rajzasztalon született leszbikus párja. Az is bizonyos, hogy az iskolás lányok finom leszbikus erotikájával átszőtt történetének elkészült már rajongói változata is. Ezt doudzsinsinek hívják, ami általában az alaptörténet rajongók által készített, erotikával vagy pornográfiával fűszerezett változata. Így nem csoda, hogy már a 1960-70-es években felbukkant, és igény lett az erotikus animékre is, melyek egy igen komplex és egyedi műfajjá, a hentaivá nőtték ki magukat.
Folyt. köv. next :)
A hentai népszerűsége (1.rész)
2009.11.28. 22:17 | 18-as karika | Szólj hozzá!
Címkék: japán rajzfilm hentai
A bejegyzés trackback címe:
https://18askarika.blog.hu/api/trackback/id/tr421559691
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.